Z kolei należy omówić szczegółowo poszczególne etapy sporządzania ciasta drożdżowego, a więc przygotowywanie rozczynu, właściwe wyrabianie ciasta i pieczenie.
Do przygotowania rozczynu bierze się całą ilość drożdży, które mają być użyte do ciasta, kruszy je drobno, przysypuje łyżeczką cukru i zalewa ciepłym mlekiem (ogrzanym do temperatury 26— -30 °C). Do tego dodaje się przesianą i ogrzaną do temperatury 20 °C mąkę i miesza łyżką na masę o gęstości kwaśnej śmietany. Naczynie z otrzymanym w ten sposób rozczynem stawia się pod przykryciem w ciepłym miejscu (najlepiej w temperaturze 25 °C) na ok. 20 min., aby rozczyn sfermentował. Gdy rozczyn zacznie szybko fermentować (drożdże zaczną ,,rosnąć”) i nastąpi zwiększenie się jego objętości o ok. 100% (dwukrotne), można go dodać do ciasta.
W czasie wyrastania rozczynu należy przygotować zarówno pozostałe składniki ciasta, jak i formy. Wszystkie składniki powinny być ciepłe i przyrządzane w ciepłym pomieszczeniu, aby ciasto lepiej i szybciej rosło. Jaja należy utrzeć z cukrem, tłuszcz stopić i sklarować oraz przygotować przyprawy i ewentualnie owoce.
Po połączeniu z pozostałymi składnikami ciasta i wymieszaniu następuje tzw. wyrabianie. Ciasto należy wyrabiać dokładnie ręką lub łyżką. Wyrabianie łyżką w przypadku zwykłego ciasta drożdżowego jest mało praktykowane, ponieważ jest to czynność dość uciążliwa. Natomiast ciasto drożdżowe lżejsze i wykwintniejsze zawsze należy wyrabiać łyżką.
Tłuszcz należy wlewać do ciasta porcjami pod koniec jego wyrabiania, nie przerywając tej czynności.
Wyrabianie należy zakończyć, gdy ciasto jest gładkie, lśniące, odstaje od dna naczynia i od ręki oraz zawiera wiele pęcherzyków powietrza.
Po wyrobieniu ciasto należy pozostawić pod przykryciem w ciepłym miejscu na 20 min. w celu wyrośnięcia. Ciasto jest dobrze wyrośnięte, jeśli powiększy swoją objętość co najmniej dwukrotnie.
Formy i blachy do pieczenia ciasta należy smarować na zimno tłuszczem (masłem, smalcem, margaryną). Tłuszcz do smarowania należy położyć na kawałku czystego papieru i smarować równo całą powierzchnię wewnętrzną blachy. Formy do babek uprzednio ogrzane smaruje się dwukrotnie przy użyciu pędzelka. Po pierwszym smarowaniu tłuszcz należy najpierw ostudzić (tłuszcz ogrzewa się od ciepłej formy), a później smarować formę po raz drugi.
Wyroby z ciasta drożdżowego z wyjątkiem placków, babek i bułeczek, kształtuje się (formuje) na stolnicy. Ciasto rzadsze pieczone w formach, jak placki i baby, należy nakładać do form płaskich i szerokich – do połowy ich wysokości, a wąskich i wysokich – do 3/4 wysokości, aby pozostało miejsce na wyrośnięcie ciasta.
Po włożeniu ciasta do form należy je przykryć i pozostawić w ciepłym miejscu na 20 minut w celu dalszego rośnięcia. Bezpośrednio przed pieczeniem smaruje się ciasto rozmąconymi jajami lub żółtkami, białkami, wodą z cukrem, osłodzonym piwem. Można je również posypać cukrem kryształem (drobnym), makiem, czarnuszką lub kruszonką.
Ciasto drożdżowe należy piec w silnie nagrzanym piekarniku. Czas pieczenia różnych ciast jest w przybliżeniu następujący: ciasto zwykłe – 20-30 min., ciasto nadziewane – 30-40 min., ciastka drożdżowe — 15-20 min.
Ciasto jest upieczone, gdy jest dobrze wyrośnięte, zrumienione, łatwo odstaje od brzegów formy, a drewniany patyczek włożony na 2 sekundy do ciasta jest po wyjęciu czysty, bez przylepionych grudek.
Ciasto przetrzymywane w piekarniku zbyt długo jest wyschnięte, ciemne i ma grubą skórkę. Pieczone w zbyt nagrzanym piekarniku nie wyrasta i tworzy zakalec, a na jego powierzchni powstaje zbyt mocno zrumieniona i gruba skorupa. Ciasto niedopieczone wyjęte z piekarnika opada i również tworzy zakalec. Przyczyną powstawania zakalca może być także wstrząśnięcie ciasta w chwili, gdy wyrosło, ale jeszcze nie zostało upieczone, albo przy wyjmowaniu gorącego ciasta z formy. Aby uniknąć tego ostatniego typu zakalca, ciasto po wyjęciu z piekarnika należy podważyć cienkim nożem, przykryć ścierką, odwrócić nad stołem (tak, aby ciasto opadło na ścierkę, a nie uderzyło o stół) i powoli studzić, zmieniając jego położenie.
Jeżeli wierzch ciasta ma być posypany cukrem waniliowym, należy tego dokonać, póki ciasto jest gorące. Polewą pokrywa się ciasto letnie, natomiast lukrować ciasto należy po jego ostygnięciu.