Zrób to sam – Wiener Schnitzel

Zrób to sam – Wiener Schnitzel

Wiener Schnitzel to tradycyjne danie austriackie. Odpowiednio przyrządzona warstwa panierki nie powinna być gładka, a lekko pofałdowana – jedzący powinien z łatwością wprowadzić nóż pomiędzy panierkę a mięso. Z zewnątrz sznycel musi być chrupiący i w żadnym wypadku nie może po sobie pozostawiać tłustej plamy na talerzu. Tradycyjny, „autentyczny” sznycel robi się z mięsa cielęcego, choć równie często stosuje się też wieprzowinę.

Poniżej podano przepis dla tych, którzy chcą samodzielnie przygotować Wiener Schnitzel. Jest on przedrukiem z The New Austrian Cookbook, wykonanym za uprzejmą zgodą autorów tej książki, panów Rudolfa i Karla Obauera z restauracji i hotelu Obauer w Werfen.

Składniki (na cztery osoby):

4 sznycle cielęce z grzbietu (najlepiej o grubości poniżej 1 cm i wadze do 160 g), mąka,
2 jaja, miękisz białego pieczywa, olej roślinny, sól, pieprz

Sposób przyrządzenia:

1. Delikatnie rozbić mięso tłuczkiem i przyprawić solą i pieprzem. Obtoczyć w mące, zanurzyć w rozbełtanym jajku, a następnie w miękiszu pieczywa. Delikatnie przyciskać miękisz do mięsa, otrząsając grudki, które nie chcą się przykleić.

2. Smażyć sznycle w dużej ilości oleju roślinnego do momentu uzyskania złotawego kolorytu. Ważne: tłuszcz powinien być na tyle rozgrzany, że w momencie kładzenia mięsa zaczyna bulgotać i delikatnie skwierczeć; zbyt gorący tłuszcz sprawia, że warstwa panierki będzie cienka i twarda.

3. Kiedy sznycel podsmaży się od spodu, przewrócić go na drugą stronę i również podsmażyć (czas smażenia obu stron wynosi w sumie około 7 minut). Następnie zdjąć go z tłuszczu i położyć na papierowej serwetce do obeschnięcia. Podawać z ziemniakami i sałatą, a najlepiej również z żurawiną.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dania mięsne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *