Sekret smaku kawy.
Większość usterek ekspresów do kawy udałoby się uniknąć, gdyby ich użytkownicy właściwie o nie dbali.
Tak naprawdę najważniejszą częścią pracy ekip serwisujących profesjonalne ekspresy do kawy jest przekonanie użytkownika do codziennego dbania o własny ekspres! Podstawowe prace serwisowe należy wykonywać każdego dnia a wtedy mamy pewność ze urządzenie będzie służyć w dobrej kondycji przez wiele lat.
Ekspres wymaga „opieki” codziennie. Profesjonalni bariści zdają sobie sprawę z tego, że ten obowiązek jest niczym z codzienną przyjemnością bezproblemowego zaparzania wyśmienitej kawy.
Poniżej postaramy się przedstawić najważniejsze czynności niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ekspresu.
Od szczegółu do ogółu.
Pierwsza i podstawowa zasada to czyszczenie pojemnika na kawę mieloną w młynku przy pomocy suchego pędzelka. To wydaje się banalne – w końcu wszyscy czyszczą regularnie te pojemniki. Pamiętajmy jednak, że jeśli zrobimy to niedokładnie, a pojemnik będzie źle wyczyszczony, to istnieje ryzyko, że proszek nabierze zapachu zjełczenia lub zostanie pobrany w mniejszej, niż należy, wielkości. Dlatego po skończonej pracy należy zaś dokładnie wyczyścić za pomocą delikatnego, najlepiej nylonowego pędzelka, uszczelkę oraz dyfuzor (części zespołu naparzającego) z pozostałości po kawie. Następnie dyfuzor należy oczyścić za pomocą „ślepego filtra”. Polega to na tym, że zaślepia się wypływ kawy i do rączki zamiast kawy wsypuje się specjalny detergent. Na koniec symulując wydawanie kawy, gorąca woda pod ciśnieniem, wraz z detergentem, powoduje dokładne wymycie dyfuzora. Pamiętajmy potem o wypłukaniu dyfuzora, czyli powtórzenie całej czynności, ale już bez detergentu.
Właściwej opieki wymagają też oczyszczone za pomocą gąbki raczki, wraz z odłączonymi filtrami. Należy je pozostawić na cała noc w gorącej wodzie z dodatkiem środka czyszczącego. Zaś przystawkę do spieniania mleka należy obowiązkowo umyć za pomocą specjalnego płynu. Najlepiej tego dokonać zasysając do przystawki ok. 0,5 l roztworu i pozostawiając na noc. Następnego dnia należy ją wypłukać w taki sam sposób wodą. Co jakiś czas dobrze jest taką przystawkę rozłożyć i umyć za pomocą płynu odkażającego wszystkie części składowe.
Czystość, i jeszcze raz czystość!
Codzienny serwis wykonywany przez obsługę jest niezbędny do zapewnienia właściwego funkcjonowania pracy. Do tych czynności zalicza: czyszczenie grupy/grup, czyszczenie sitka grupy, czyszczenie porta filtru (sitka) łyżki, dbałość o dysze pary i gorącej wody, regeneracja zmiękczacza wody min. raz w miesiącu, wymiana filtru wody w zależności od ilości parzonych kaw / herbat, ale z uwzględnieniem, że filtr nie może być dłużej użytkowany niż 6 miesięcy.
Pamiętanie o tych zasadach jest tym ważniejsze, że zazwyczaj firmy zajmujące się profesjonalnym serwisowaniem ekspresów policzą sobie oddzielnie za konieczność wykonania czynności, które powinny być w gestii, zakresie obowiązków odpowiedzialnych za to pracowników.
Pamiętajmy jednak, że do czynności wykonywanych w czasie przeglądu okresowego nie należy czyszczenie ekspresu, konserwacja codzienna z zakresu punktów obsługi wykonywanej przez użytkownika z wyłączeniem prac związanych z filtrem wody oraz zmiękczaczem. Jeśli ekspres jest nieprzygotowany do wykonania przeglądu prosimy o uporządkowanie stanowiska i wykonania kolejnych punktów obsługi codziennej lub przyjmujemy zlecenie na prace porządkowe i te związane z obsługą codzienną.
Sekret pysznej kawy.
Kolejna sprawa – uwaga na temperaturę kawy podczas mielenia: musi wynosić maksymalnie 40-50 st. C. W przypadku przegrzania żaren młynka otrzymamy mało przyjemne zapachy związków organicznych, takie jak dym, spalenizna. Następnie wzrost zawartości protein, które dają kawę cierpką, ściskającą gardło i o cierpkim zapachu. Nie należy tez mielić większej ilości od tej, która wystarczy nam na jedną godzinę po zmieleniu. Ryzykujemy wówczas, że kawa pozostawiona w dozowniku zestarzeje się – w zmielonej mieszance aromaty ulatniają się z prędkością 50 razy większą niż w ziarnach.
Prawdziwe espresso wymaga niemal zegarmistrzowskiej precyzji wykonania. Należy kontrolować, aby ilość kawy wydana przez dozownik mieściła się w granicach od 6,5 do 7 gramów na porcję. Wystarczy bowiem nawet minimalna zmiana i mamy do czynienia ze zmienionym aromatem i wyglądem espresso.
Czasami drobne z pozoru rzeczy mogą decydować o zepsuciu dnia klientowi. Dlatego nie proponujcie rano klientowi kawy zrobionej z ziaren zmielonych wieczorem dnia poprzedniego. Wręcz przeciwnie – z samego rana przed przygotowaniem espresso dobrze jest zmielić małą ilość kawy i ją wyrzucić.
Zawsze też trzeba przestrzegać zasady, że używać gorących i suchych filiżanek. Należy je przechowywać w podgrzewaczu i ustawiać maksymalnie w dwóch warstwach. Także raczki ekspresu musza być podgrzane do odpowiedniej temperatury – dlatego, po zrobieniu kawy, gdy nie są używane raczki, należy je pozostawić w zespole naparzającym razem z fusami.
Naturalni wrogowie kawy.
W gruncie rzeczy jednak kawa ma czterech naturalnych wrogów. Są to tlen zawarty w powietrzu, wilgoć, temperatura oraz światło. Kawa też niezwykle łatwo wchłania wszelkie obce zapachy. Dlatego też otwarte, a nie zużyte opakowanie z kawą najlepiej szczelnie zamknąć, żeby możliwie maksymalnie ograniczyć dostęp powietrza, obcych zapachów i wilgoci i umieścić w lodówce. Czas przechowywania powinien być jak najkrótszy. To jednak przechowywanie kawy ziarnistej w młynku zabija jej aromat i smak.