Restauracja w dużym i małym mieście

Restauracja w dużym mieście.

Otwieramy restaurację. Jednak czy pomyśleliśmy o tym, jaki wpływ na nasz sukces ma wielkość miasta, w którym rozpoczniemy karierę jako restaurator? Jeżeli nie, to bardzo wielki błąd. To czy nasza restauracja ma szanse na stanie się potęgą, zależy przede wszystkim od tego, ilu potencjalnych klientów się spodziewamy. Logiczne jest, iż w mniejszej miejscowości restauracje nie przyniosą tak dużych zysków, jak w dużym mieście. Jednakże prowadzenie lokalu w dużej miejscowości ma również i wady. Postaram się przedstawić najważniejsze wady i zalety otwarcia restauracji w dużej aglomeracji.
W pierwszej kolejności opiszę najczęściej spotykane zalety. Restauracje, które znajdują się w dużej miejscowości, mają szansę pozyskać większą liczbę potencjalnych klientów. Nie chodzi tylko o mieszkańców danego miasta. Zazwyczaj większe miasta są również atrakcja turystyczną. W związku z tym zwiększa się ilość klientów o turystów, którzy odwiedzą to miasto. Kolejna zaleta to lepszy dostęp do środków reklamy. Jeżeli otwieramy restauracje w większym mieście, mamy szansę na szybsze rozreklamowanie naszego lokalu. Jest to możliwe dzięki dostępowi do telewizji, prasy lokalnej, która przeważnie dostarczana jest także do kilku pobliskich miejscowości. Jednak nie zapominajmy o tym, że restauracje w dużym mieście mogą mieć również i wady. Pierwszą i najbardziej dotkliwą jest większy koszt najmu lokalu. Niestety ceny za wynajem w dużym mieście są często kilka razy większe aniżeli te w mniejszych miejscowościach. Kolejna wada to duża konkurencja, która może nie sprzyjać rozwojowi naszej firmy. Następną wadą, która może zaistnieć, choć niekoniecznie jest ryzyko związane z wymuszeniami haraczy. Coraz częściej w dużych miastach dochodzi do sytuacji, gdzie restaurator jest zastraszany i wymusza się od niego określoną sumę pieniędzy.
Jak widzimy, restauracje znajdujące się w dużym mieście mają nie tylko zalety, ale i wady. Jednak każda z nich ma wpływ na naszą firmę. Czasami destrukcyjny a czasami rozwijający.

Restauracja w małym mieście.

Przechadzając się po mieście, doszedłeś do wniosku, że nie ma tutaj żadnego lokalu gastronomicznego godnego uwagi. W takim wypadku postanowiłeś otworzyć swoją własną restaurację. Jednak zanim tego dokonasz, musisz wiedzieć, jakie problemy może nieść ze sobą prowadzenie lokalu w małej miejscowości. Niestety może się okazać, że tych będzie więcej aniżeli dobrych stron tego interesu.
Przede wszystkim nasze zyski będziemy czerpać tylko i wyłącznie z klientów. Analogicznie w małym mieście będziemy mieć mniej klientów i niestety możemy spodziewać się niższych zysków. Jednak restauracje w małej miejscowości mają również zalety. Główną jest na pewno brak konkurencji bądź jej znikoma ilość. Inni potencjalni restauratorzy rezygnują z otwierania lokali gastronomicznych w mniejszych miastach z powodu strachu przed rychłym bankructwem. Prowadzenie restauracji w niewielkiej miejscowości jest idealne dla pasjonatów lub osób nie nastawionych na duże przychody. Jednak jeżeli jako pierwsi otwieramy restauracje w malutkiej mieścinie możemy liczyć się, z tym że zapoczątkujemy ten proces. Inni mogą pójść naszym śladem. Poza tym w niewielkiej miejscowości jesteśmy w stanie szybciej rozreklamować nasz lokal, ponieważ mamy mniejszy, przeznaczony do tego obszar. Na ten cel na pewno przeznaczymy mniejsze nakłady finansowe, aniżeli na reklamę na większym obszarze. Może się zdarzyć, że wystarczą nam ulotki reklamowe i ogłoszenie w prasie lokalnej. Tak więc bez dużych wydatków może zawojujemy dane miasteczko.
Widzimy dokładnie, że nie tylko prowadzenie restauracji w dużym mieście może być interesem przynoszącym w przyszłości zyski. Równie dobrze nasz restauratorski biznes może rozkręcić się w mniejszej miejscowości. Dlatego nie obawiajmy się i próbujmy swoich sił jako przedsiębiorcy.