PODSTAWOWY SPRZĘT I NACZYNIA DO PRZYGOTOWYWANIA I WYPIEKU CIAST cz.1

PODSTAWOWY SPRZĘT I NACZYNIA DO PRZYGOTOWYWANIA I WYPIEKU CIAST RODZAJE PRZYBORÓW I NACZYŃ Do wypieku ciast, ciastek i ciasteczek w gospodarstwie domowym niezbędne są różnego rodzaju przybory i naczynia, ułatwiające w dużej mierze pracę gospodyniom. Jedne z nich służą do właściwego przyrządzania składników i dodatków, inne kształtują formę ciasta lub służą do ich wypieku w … Czytaj dalej „PODSTAWOWY SPRZĘT I NACZYNIA DO PRZYGOTOWYWANIA I WYPIEKU CIAST cz.1”

PODSTAWOWY SPRZĘT I NACZYNIA DO PRZYGOTOWYWANIA I WYPIEKU CIAST

RODZAJE PRZYBORÓW I NACZYŃ

Do wypieku ciast, ciastek i ciasteczek w gospodarstwie domowym niezbędne są różnego rodzaju przybory i naczynia, ułatwiające w dużej mierze pracę gospodyniom. Jedne z nich służą do właściwego przyrządzania składników i dodatków, inne kształtują formę ciasta lub służą do ich wypieku w piekarniku.

Trudno w tym miejscu omówić wszystkie rodzaje przyborów i naczyń oraz ich przeznaczenie. Niemniej jednak konieczne jest ogólne zapoznanie Czytelniczek z przyborami i naczyniami podstawowymi.

Masę tortową, lukry, żółtka, mak itp. uciera się w miskach kamiennych, porcelanowych lub metalowych z okrągłym dnem lub w donicach, tj. miskach kamiennych nie polewanych od wewnątrz, o powierzchni chropawej. Donice takie nadają się szczególnie do ucierania żółtek i maku. Oprócz misek i donic do ucierania służą różnego rodzaju wałki drewniane. Mogą one być jednakowej grubości albo też cieńsze w miejscu uchwytu i zakończone u dołu kulą, która służy do ucierania. Wałki tego rodzaju są bardzo praktyczne. Do przymocowania miski do stołu (aby się nie przesuwała po nim w czasie ucierania) służą specjalne klamry. Przymocowanie misek klamrami do stołu ma tę zaletę, że umożliwia ucieranie obiema rękami, przez co przyspiesza samą czynność i zapewnia lepsze wyniki ucierania.

Do przesiewania i cedzenia produktów służą różnego typu sita i sitka. Sita z włosia lub drutu o większej lub mniejszej gęstości służą do przesiewania mąki i cukru pudru. Sitka tzw. cedzaki służą do cedzenia lub przecierania owoców. Cedzak z włosia lub metalowy jest używany do przecierania owoców, a głębokie metalowe drobne sito stosuje się do cedzenia syropu.

Jeśli trzeba posypać drobne ciastka cukrem pudrem, a w gospodarstwie domowym nie ma odpowiedniego przyrządu, można wykonać go własnoręcznie. W tym celu w denku metalowej puszki po kakao lub cukierkach wierci się ostrym gwoździem małe dziurki. Do puszki wsypuje się puder, zakrywa wieczkiem i posypuje równo ciastka. Sq ciastka, których powierzchnie posypuje się cukrem tylko do połowy. W tym przypadku zasłania się połowę ciastka papierem, a resztę posypuje pudrem. Po zdjęciu papieru otrzymuje się ciastko posypane jedynie w połowie, co wygląda bardzo efektownie.

Do wybierania z miski ciasta, piany, marmolady, pomady itp. służy „wybierak”. Jest to prostokątny kawałek elastycznej masy plastycznej o zaokrąglonych rogach. Wybierakiem, który łatwo sporządzić w domu, można wybrać ciasto lub masę dokładniej niż nożem; ponadto oczyszczanie stolnicy i wałków nożem powoduje ich zadrapywanie i niszczenie. Ułatwia on pracę i nie niszczy drewnianych przyborów kuchennych.

Do wyciskania ciast, zwłaszcza biszkoptowych, oraz kremów i mas do ozdabiania tortów, mazurków itp. służą specjalne tutki. Masę można wyciskać za pomocą tłoczka albo też sporządzić do tego celu spiczasto zakończony woreczek z mocnego, najlepiej nieprzemakalnego materiału, którego obrębione otwory mają u góry ok. 35 cm obwodu, a na dole 5 cm. Wysokość woreczka wynosi ok. 25 cm. W dolny otwór wstawia się tutkę zakończoną gładko lub ozdobnie. Po napełnieniu woreczka kremem zaciska się górny otwór jedną ręką i wyciska krem, podczas gdy druga ręka kieruje końcem woreczka. Przy wyciskaniu drobnych ciasteczek można posługiwać się większym woreczkiem z gumy, folii lub innych tworzyw sztucznych, przy użyciu gładkiej tutki. Do wykonywania poszczególnych figur, np. liści na torcie kremowym lub też innych drobnych ozdób, używa się sporządzonego z papieru pergaminowego lejka, tzw. kometa, którego koniec obcina się na ukos.

Do wyrabiania ciasta służy drewniana stolnica. Duże usługi oddają dwie stolnice: większa — do wyrabiania ciasta i mniejsza, podręczna — do wszelkich czynności pomocniczych. Oprócz tego wskazane jest wyposażenie kuchni w stolnicę marmurową (płaski kawałek płyty marmurowej), na którą wylewa się masy, polewy itp. w celu zastygnięcia i formowania (np. we wzory). Stolnica marmurowa jest również przydatna do sporządzania ciasta francuskiego. Do wałkowania ciasta służą różnego typu wałki.

Niezbędne do przygotowywania ciast są noże trzech rodzajów. Przede wszystkim potrzebny jest nóż długi (35 cm), o równym ostrzu, płaski (jak do krajania szynki), służący do krajania i przecinania wypieczonego ciasta. Ponadto wskazany jest nóż gwiazdkowy na kółku (radełko), służący do wycinania faworków (chrustu) oraz nóż karbowany o długości 14 cm, półgładki, używany do krajania galaretek do przybierania tortów.