Ciastka amoniaczki – półkruche

Ciastka amoniaczki. Do wyrobu ciastek amoniaczków używa się mąki wrocławskiej, którą przesiewa się na stolnicę z dodatkiem miałkiej soli (płaska łyżeczka od herbaty soli na 1 kg mąki). Do mąki wymieszanej z solą dodaje się zimny tłuszcz i sieka się z mąką do wielkości ziarenek grochu. Jaja łączy się oddzielnie ze składnikami aromatycznymi.

Proszek do pieczenia (węglan amonowy, zwany potocznie amoniakiem) dodaje się w stanie sypkim, lecz po rozpuszczeniu go w zimnym mleku. Następnie w mące robi się szerokie wgłębienie, w którym umieszcza się mieszaninę jaj i składników aromatycznych oraz cukier waniliowy i rozpuszczony w zimnym mleku proszek do pieczenia (na 1 kg mąki używa się 16 g proszku). Najpierw ciasto wyrabia się nożem, łącząc poszczególne składniki, a później zagniata ręką tak, aby było na przekroju jednolite.

Ciasto rozwałkowuje się na stolnicy posypanej mąką na grubość 0,5 cm, a potem okrągłą foremką wykrawa krążki, pozostawiając w rozwałkowanym cieście jak najmniejsze odstępy. Pozostałe ścinki ciasta zagniata się w bryłkę i przykrywa szmatką. Po ukończeniu wykrawania ciastek z rozwałkowanego ciasta — bryłkę ze ścinków rozwałkowuje się powtórnie i wykrawa dalsze amoniaczki.

Gotowe ciastka przed włożeniem do piekarnika smaruje się po wierzchu rozmąconym jajem i zwilżoną powierzchnię zanurza w cukrze krysztale, następnie układa na posmarowanej tłuszczem blasze w 3-centymetrowych odstępach. Piecze się je w gorącym piekarniku na złotą barwę. Czas pieczenia wynosi ok. 7 minut.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciasta ciasteczka i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *